دکوراسیون مطب مامایی؛ ایده های طراحی مطب مامایی

در طراحی مطب مامایی عملکرد فضا، ارتباط و دسترسی‌ها از مهم‌ترین عواملی هستند که یک طراح باید بتواند با طراحی هوشمندانه خود پلان عملکرد و دسترسی‌ها را به سرانجام برساند. در طراحی داخلی دکوراسیون مطب زنان و مامایی به سبک مدرن صرفاً جنبه فیزیکی طراحی داخلی مدنظر نیست. در واقع در مجتمع‌های درمانی طراحی و معماری فضا باید به نحوی باشد که شخص مراجعه‌کننده احساس امنیت و آرامش داشته باشد.

به همین دلیل یک طراح داخلی که به‌صورت تخصصی بر روی دکوراسیون یک مطب و یا هر نوع فضای پزشکی دیگری می‌خواهد کار کند باید روان‌شناسی اجسام، روان‌شناسی احجام و همچنین روان‌شناسی رنگ‌ها را به‌خوبی بلد باشد تا بتواند فضای مجتمع خدماتی پزشکی را به فضایی راحت و آرامش‌دهنده برای بیماران و همراهان آن‌ها تبدیل نماید. برای آشنایی بیشتر با بهترین سبک در طراحی دکوراسیون مطب مامایی تا انتهای این مقاله از حسام سلیمانی همراه ما باشید.

طراحی و دکوراسیون داخلی مدرن مطب مامایی

طراحی و دکوراسیون داخلی مدرن مطب مامایی

طراحی و دکوراسیون داخلی مراکز درمانی و کلینیک‌ها می‌تواند در برقرار ارتباط بیماران با آن مرکز نقشی مهم و اساسی داشته باشد. در واقع این موضوع می‌تواند در برخی از کلینیک‌ها و مطب‌ها مانند مطب‌های اطفال و زنان و زایمان که مراجعه‌کنندگان آن‌ها در وضعیتی حساس‌تر از سایرین هستند، بیش‌تر حس می‎شود؛ بنابراین همواره توصیه می‌شود که فضایی متعادل، زیبا و آرامش‌بخش برای طراحی مطب مامایی استفاده شود؛ چرا که مراجعه‌کنندگان به این مطب‌ها معمولاً زنان بارداری هستند که دارای استرس و هیجان‌های مربوط به این دوران هستند.

طراحی و چیدمان دکوراسیون مطب زنان و مامایی می‌تواند این احساس شدید را تحت کنترل قرار داده و موجب ‌شود تا میان بیمار و مطب ارتباطی عمیق ایجاد شده و در نتیجه از میزان استرس و هیجان آن‌ها بکاهد. اصول و نکات مرتبط با طراحی مطب مامایی بسیار گسترده است. در واقع برای طراحی داخلی مطب مامایی باید به نکاتی مانند تقسیم‌بندی فضا، تهویه مناسب، نور، رنگ و راحتی مبلمان و بسیاری از موارد دیگر توجه داشته باشید.

دکوراسیون مطب زنان و مامایی

بسیاری از فاکتورهای طراحی داخلی مطب برای دکوراسیون داخلی مطب‌های مختلف مشترک هستند؛ اما برخی، ویژگی‌های مختص به خود را نیز دارند. یکی از آن‌ها نیز طراحی مطب مامایی است که دلیل آن هم کاملاً روشن است؛ زیرا هم پزشک و هم مراجعه‌کنندگان همگی بانوان هستند. پس باید در طراحی دکوراسیون مطب زنان و مامایی به فاکتورهایی توجه شود. نکته مهم بعدی در طراحی دکوراسیون،مبلمان اداری این فضا و نداشتن دید از خارج اتاق است.

نور مناسب فاکتور مهمی در طراحی تمامی فضاها است؛ ولی در برخی طراحی‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. مطب زنان و زایمان نیز ازاین‌دست فضاها است. در طراحی مطب مامایی باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که بتوانیم بیشترین استفاده را از نور طبیعی ببریم و در نورپردازی داخلی دقت بیشتری به خرج دهیم. در اجرای دکوراسیون مطب زنان و زایمان باید به بعد روان‌شناسی نیز توجه داشته باشیم. اغلب زنانی که به این مراکز مراجعه می‌کنند مضطرب، نگران و پر تنش هستند؛ فلذا می‌توان با انتخاب رنگ‌بندی مناسب از این میزان استرس کاست و حس امنیت و آرامش را القا نمود.

در این موارد استفاده از انواع کاغذ دیواری به‌این‌علت که همراه خود طرح‌های زیبایی را دارد می‌تواند انتخاب مناسبی برای طراحی مطب مامایی باشد. همچنین استفاده از تابلوهای مناسب نیز به برقراری ارتباط هر چه‌بهتر بین پزشک و بیمار کمک می‌کند. ترکیبات رنگ‌های چوبی به همراه رنگ سبز اثر آرامش بخشی دارند که می‌توان در این فضا استفاده نمود. لازم به ذکر است که حتی می‌توانیم بجای به‌کاربردن رنگ سبز از گیاهان مختلف در طراحی خود استفاده نماییم.

اصول طراحی مطب مامایی

اصول طراحی مطب مامایی

به توصیه کارشناسان و طراحان داخلی استفاده از گیاهان طبیعی در طراحی و دکوراسیون داخلی کلینیک‌ها و مطب‌ها از جمله طراحی دکوراسیون مطب زنان و مامایی می‌تواند نقشی مهم در تسکین و آرامش روحی مراجعه‌کنندگان داشته باشد. در حقیقت با قراردادن گیاهان طبیعی در فضاهای داخلی درمانی می‌توان حضور طبیعت را تداعی نمود. ارتباط افراد با طبیعت نیز سبب آرامش یافتن روح و روان افراد می‌شود. در زیر به برخی از اصول طراحی داخلی مطب مامایی اشاره شده است.

1. نورپردازی در طراحی مطب مامایی

در دکوراسیون مطب زنان و مامایی توصیه می‌شود به نورپردازی اهمیت داده شود؛ زیرا پزشکان در این مراکز بیشتر با مادران باردار در ارتباط هستند. به همین خاطر لازم است تا آن‌ها را بادقت مورد معاینه قرار دهند. همان‌طور که می‌دانید هر اشتباه کوچکی ممکن است جان مادر و بچه را به خطر بیندازد. برای نورپردازی در فضای درمان استفاده از نورهای خطی و اسپات و تلفیق آن‌ها در طراحی مطب مامایی می‌توانند زیبایی مطب شما را چندین برابر نمایند. همچنین بهتر است از نورهای آفتابی و مهتابی به طور هم‌زمان استفاده شود.

2. متریال مورد استفاده در طراحی مطب مامایی

متریال مورداستفاده در تمام مراکز بهداشتی باید به نحوی باشند تا سبب جلوگیری از پخش میکروب‌ها در فضا شوند. در واقع بهتر است طراحی مراکز درمانی و بهداشتی خود از جمله طراحی مطب مامایی خود را به یک تیم متخصص بسپارید تا بعداً دچار مشکل نشوید.

دکوراسیون مطب زنان و مامایی و رعایت کردن هارمونی رنگ

3. دکوراسیون مطب زنان و مامایی و رعایت کردن هارمونی رنگ

به‌طورکلی دکوراسیون داخلی کلینیک چه برای طراحی مطب مامایی باشد یا نباشد، نیازمند پارامترهای بسیار متفاوتی است. یکی از مهم‌ترین عناصری که در هنگام طراحی دکوراسیون مطب زنان و مامایی باید موردتوجه قرار گیرد تم‌های رنگی است. همان‌طور که می‌دانید در یک مطب زنان و زایمان داشتن یک فضای آرامش‌بخش و به‌دوراز استرس باید از اولویت‌های طراحی باشد. به همین علت در طراحی مطب مامایی بیشتر از رنگ‌های خنثی (طوسی) در کنار رنگ سبز استفاده شده که نشان‌دهنده یک فضای درمانی نیز باشد. مزیت دیگر رنگ طوسی فراهم نمودن پس‌زمینه‌ای برای نمایش دیگر عناصر موجود در فضا است. تاثیر رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی مطب و فضاهای درمانی مثبت و باعث القاء حس ارامش می شود.

بهترین سبک در طراحی دکوراسیون مطب مامایی به سبک مدرن این است که بتوان با جابه‌جایی عناصر موجود در فضا چیدمان‌های متفاوتی را ایجاد نمود. همان‌طور که بالاتر گفتیم باید طراحی مطب مامایی به‌گونه‌ای باشد که افراد احساس خوبی را نسبت به این مطب داشته باشند. یعنی دکوراسیون مطب زنان و مامایی باید به‌گونه‌ای باشد که افراد در هنگام مراجعه به مطب احساس آرامش داشته باشند و به‌طورکلی استرس نداشته باشند. یکی از نکات تأثیرگذار در آرامش‌بخش بودن مطب مامایی استفاده از رنگ‌های آرامش‌بخش است.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که طراحی مطب مامایی مشخصه‌های خاص و ویژه‌ای دارد که بیمار با ورود به این محیط به آن دست پیدا می‌کند. در قدم اول برای طراحی دکوراسیون مطب زنان و مامایی باید به رنگ آرامش‌بخش این فضا توجه داشته باشیم. امر دیگری که سبک مدرن را برای طراحی مطب برگزیده، استفاده‌کردن از استیکرهای دیواری، قاب‌های دیواری و المان‌های مرتبط با محیط کار پزشک متخصص در این زمینه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهترین سبک در طراحی دکوراسیون مطب مامایی و همچنین دیدن نمونه کارهای ما می‌توانید با مشاوران ما در گروه معماری آرت دیزاین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضد اسپم *Captcha Plus loading...

Close Menu