بررسی تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش

آیا از تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش آگاهی دارید؟ امروزه در دنیای کسب‌وکار عوامل مختلفی بر افزایش فروش و جذب مشتریان تأثیر دارد. یکی از مهم‌ترین عوامل جذب مشتری، دکوراسیون تجاری جذاب است. افرادی که در دنیای کسب‌وکار مشغول به فعالیت هستند می‌دانند همه کسانی که وارد فروشگاه می‌شوند قصد خرید ندارند؛ اما این یک فرصتی عالی است که می‌توان از آن به بهترین صورت استفاده کرد. می‌پرسید چگونه؟

باید گفت که نقش دکوراسیون تجاری بر جذب مشتری را نباید دست‌کم گرفت. نیازی به گفتن نیست که جذب بهتر مشتری با طراحی داخلی تجاری جذاب و به‌روز یکی از روش‌های افزایش فروش است. در این مقاله از گروه آرت دیزاین به مدیریت حسام سلیمانی تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش را بررسی می‌کنیم.

دکوراسیون تجاری

قبل از بررسی تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش ابتدا ببینیم دکوراسیون تجاری چیست. هنر تزیین و تنظیم فضاهای تجاری برای جلب‌توجه مشتریان و ایجاد حس و تجربه‌ای ماندگار، دکوراسیون تجاری نام دارد. جذب بهتر مشتری با طراحی داخلی تجاری زمانی خود را نشان می‌دهد که تمام عناصر شامل نورپردازی، رنگ، نمادها و… همگی در تعادل و هماهنگی با یکدیگر باشند. 

اهمیت تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش

اهمیت تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش

طراحی دکوراسیون با افزایش فروش و جذب مشتری رابطه مستقیمی دارد. درحقیقت یکی از مهم‌ترین مراحل راه‌اندازی کسب‌وکار موفق، طراحی داخلی تجاری است. طراحی داخلی فروشگاه بر میزان فروش نقش زیادی دارد. دکوراسیون تجاری یکی از مهم‌ترین عناصری است که توجه خریداران را جلب می‌کند.

استفاده هوشمندانه از نورپردازی، رنگ‌ها و عناصر تزیینی همگی گواهی بر جذب بهتر مشتری توسط طراحی داخلی تجاری است. دکوراسیون و طراحی داخلی تجاری هوشمندانه بین برند و مشتری ارتباط برقرار کرده و برای برند ایجاد هویت می‌کند. علاوه بر تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش، فضایی زیبا، راحت و آراسته را پدید می‌آورد که مشتریان از حضور در آن احساس آرامش می‌کنند.

درحقیقت دکوراسیون تجاری یک ابزار مهم و تاکتیک استراتژیک در بازاریابی و فروش است که موجب افزایش جذب مشتری می‌شود. به طور خلاصه اهمیت طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش شامل این موارد است:

 • جلب‌توجه و جذابیت
 • ایجاد هویت برند
 • تجربه یک خرید ماندگار و لذت‌بخش
 • افزایش فروش و سوددهی
 • وجه تمایز و رقابتی قوی

مراحل مهم طراحی دکوراسیون تجاری

امروزه همگان از تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش و جذب مشتری آگاه هستند. به همین دلیل لازم است برای جذب بهتر مشتری با طراحی داخلی تجاری، تمام مراحل آن به‌ترتیب و با دقت اجرا شود. مراحل مهم طراحی دکوراسیون داخلی عبارت‌اند از:

 • تصویر اولیه: کارفرما باید هدف، نیاز و انتظارات خود از طراحی داخلی تجاری را برای طراح روشن کند.
 • شناسایی مخاطب هدف: برای داشتن یک طراحی تجاری کارآمد، باید طراح بداند که مخاطبان اصلی این کسب‌وکار چه افرادی هستند و فروشگاه یا مرکز تجاری برای چه هدفی ایجاد شده است؛ به‌عنوان‌مثال طراحی داخلی یک فروشگاه لباس با طراحی داخلی صرافی متفاوت است. هر کدام از این فضاهای تجاری طراحی داخلی خاص خود را دارند.
 • طراحی چیدمان فضاها: محل رفت و آمد مشتریان، کارمندان، محل ورودی و فضاهای خصوصی‌تر باید توسط طراح بازدید و بررسی شود. مشتریان و کارکنان واحد تجاری یا فروشگاه باید فضای کافی برای رفت‌و‌آمد داشته باشند. این مورد هم می‌تواند نقش دکوراسیون تجاری بر جذب مشتری و راحتی او را آشکارتر کند.
نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی برای جذب مشتری

نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی برای جذب مشتری

دکوراسیون تجاری با طراحی جذاب و خلاقانه می‌تواند موجب جذب بیشتر مشتری و افزایش فروش شود. در بازار رقابتی کسب‌وکارهای امروزی، تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش را دست‌کم نگیرید. برای جذب بیشتر مشتری با طراحی داخلی تجاری، باید چند نکته مهم را در طراحی تجاری موردتوجه قرارداد. این نکات عبارت‌اند از:

1. نورپردازی

در بررسی تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش با نورپردازی آغاز می‌کنیم. تمام اجزای طراحی دکوراسیون تجاری در جای خود مهم هستند. یکی از روش‌های جذب بهتر مشتری با طراحی داخلی تجاری مربوط به شیوه صحیح نورپردازی است. نورپردازی باید به صورتی باشد که نشاط همراه با آرامش را در فضا تزریق کرده و مشتری این حس را به‌خوبی درک کند.

استفاده از نور زیاد می‌تواند چشم را زده و نور ضعیف نیز باعث دل‌مردگی خواهد شد. در مواقع بسیاری استفاده از نور طبیعی در طراحی دکوراسیون داخلی ممکن نیست. به همین دلیل باید از نورپردازی مصنوعی به شیوه‌ای صحیح و متناسب استفاده کرد.

2. تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش؛ چیدمان

چیدمان یکی از مهم‌ترین بخش‌های تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش است. درحقیقت می‌توان چیدمان را نقطه عطف فضا نامید. در تمام انواع طراحی داخلی تجاری، عناصر دخیل در طراحی به‌گونه‌ای عمل می‌کنند تا نقطه یا نقاط خاصی از فضا موردتوجه بیشتر قرار گیرند. درحقیقت این یک نوع هدایت بصری است تا توجه خریداران به‌سوی ویترین و طبقات محصولات هدایت شود.

3. گیاهان

استفاده از گیاهان می‌تواند تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش را چندبرابر کند. نقش گیاهان در دکوراسیون داخلی پر رنگ و تاثیرگذار است. البته هنگام استفاده از گیاهان باید ابعاد، فضا و چیدمان بقیه عناصر را هم در نظر گرفت. به‌عبارت‌دیگر گیاه یا گیاهان مورداستفاده، باید با فضا و سایر المان‌ها متناسب باشند.

گیاهان عناصر قدرتمندی در جلب‌توجه مشتریان هستند. به همین دلیل استفاده از آنان باید بادقت و ظرافت انجام شود. معمولاً از گیاهان بیشتر در فضاهایی استفاده می‌شود که نیازمند آرامش هستند. به همین جهت می‌بینیم که جذب بهتر مشتری با طراحی داخلی تجاری در رستوران یا کافی‌شاپ با استفاده از گیاهان بیشتر می‌شود.

مبلمان فاکتور مهم در تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش

4. مبلمان فاکتور مهم در تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش

از دیگر موارد مهم مربوط به نقش دکوراسیون تجاری بر جذب مشتری می‌توان مبلمان را نام برد. انتخاب و چیدمان مبلمان باید متناسب با فضا و مخاطبان مکان تجاری شما باشد. روش ست کردن مبلمان با دکوراسیون اهمیت زیادی دارد و در فضاهای تجاری رسمی معمولاً از مبلمان‌های شیک و رسمی استفاده می‌شود. این درحالی‌ است که برای فروشگاه‌های معمولی و پاساژها بهتر است از مبلمان‌های ساده و راحتی استفاده شود که افراد برای رفع خستگی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

5. انتخاب رنگ صحیح برای جذب بهتر مشتری با طراحی داخلی تجاری

از دیگر موارد مهم تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش، استفاده صحیح از رنگ است. برای جلب نظر مشتری بهتر است از کاربرد رنگ‌های بی‌روح و خنثی خودداری کرده و از ترکیب رنگی جذاب و رنگ‌های مکمل استفاده شود. کاربرد صحیح و متناسب رنگ تاثیر زیادی در جذب بهتر مشتری با طراحی داخلی تجاری دارد.

استفاده از طیف رنگ‌های گرم به‌عنوان رنگ غالب کاملاً اشتباه است. می‌توان از این رنگ‌ها به‌عنوان رنگ مکمل استفاده کرد. رنگ‌ها باید علاوه بر جذاب بودن، حس آرامش و سرزندگی را به مشتریان القا کنند.

6. ویترین نقطه عطف در تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش

شاید بتوان گفت نقطه عطف و هدف طراحی دکوراسیون تجاری هدایت خریداران و مشتریان به‌سوی ویترین است. ویترین فروشگاه همان برند کسب‌وکار است و طراحی خلاقانه ویترین می‌تواند یک فروشگاه را از رقبای خود متمایز کند. در ویترین مجموعه‌ای از بهترین محصولات فروشگاه قرار می‌گیرد.

به‌عبارت‌دیگر ویترین گلچین و نماینده فروشگاه است. به همین دلیل لازم است در طراحی ویترین، زیباترین و بهترین محصولات چیده شوند. اینجاست که می‌توان گفت تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش در ویترین نمودار می‌شود.

المان‌هایی که مشتری را به سوی ویترین می‌کشاند

المان‌هایی که مشتری را به سوی ویترین می‌کشاند

همان‌طور که گفتیم در جذب بهتر مشتری با طراحی داخلی تجاری، نقش ویترین را نادیده نگیرید. شاید بتوان گفت شاه‌کلید افزایش فروش شما طراحی ویترین مغازه است. مهم‌ترین المان‌های به‌کار رفته که می‌توانند ویترین را بیش از هر چیز دیگر در معرض دید قرار دهند عبارت‌اند از:

 • استفاده از تکنولوژی: مانند نمایشگرهای هولوگرافیک، لمسی یا تعاملی
 • ایجاد تغییرات دوره‌ای: با ایجاد تغییرات در فواصل زمانی مشخص ویترین شما همیشه برای مشتری جذاب خواهد بود.
 • استفاده از المان‌های نمادی: مانند الگوها، نمادها یا لوگوهای خاص
 • نورپردازی‌های خلاقانه: استفاده از روشنایی‌های مستقیم، غیرمستقیم یا متغیر

توجه به چیدمان و آرایش منظم و هماهنگ محصولات تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش را افزایش می‌دهد.

جمع‌بندی

در دنیای تجاری امروزی کسی نمی‌تواند منکر تاثیر طراحی دکوراسیون تجاری بر فروش شود. در طراحی دکوراسیون تجاری ابتدا باید نیاز و انتظارات خود را از طراحی تجاری برای طراح مشخص کنید. شناسایی مخاطب هدف نیز اهمیت زیادی دارد؛ زیرا طراحی تجاری فروشگاه‌ها و مراکز تجاری مختلف با یکدیگر متفاوت است.

برای جذب بهتر مشتری با طراحی داخلی تجاری، به عناصر مهم طراحی تجاری یعنی نورپردازی، رنگ، مبلمان، چیدمان، ویترین و حتی گیاهان باید توجه کرد. مهم‌ترین نقش دکوراسیون تجاری بر جذب مشتری  برندسازی و ایجاد حس اعتماد است. یک دکوراسیون متناسب با فضای تجاری، بر افزایش فروش و متمایزکردن شما از رقبایتان نقش زیادی دارد.

گروه طراحی داخلی آرت دیزاین با مدیریت حسام سلیمانی باتکیه‌بر هنر و خلاقیت خود تلاش می‌کند فضایی دلنشین و محیطی زیبا و کاربردی برای مشتریان خود خلق کند. رضایت مشتریان و طراحی‌های جذاب و متفاوت گروه آرت دیزاین همگی گواهی بر موفقیت و منحصربه‌فرد بودن طراحان و اجراکنندگان آرت دیزاین هستند. برای مشاوره در زمینه طراحی داخلی و کسب اطلاعات بیشتر به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضد اسپم *Captcha Plus loading...

Close Menu