آشپزخانه انتقالی چیست ؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟

در طراحی داخلی مسکونی، آشپزخانه انتقالی سبکی زیبا و جذاب است که دو سبک مدرن و سنتی را با یکدیگر ترکیب می‌کند. ظاهر روشن، فضای آرام‌بخش و ظرفیت بالای نگهداری وسایل از جمله ویژگی های دکوراسیون انتقالی آشپزخانه است. سبک انتقالی در دیزاین آشپزخانه بین زرق‌وبرق و وسایل تزیینی سبک سنتی و سادگی سبک مدرن تعادل ایجاد کرده و سبکی دلنشین خلق می‌کند. در این مقاله از گروه طراحی داخلی آرت دیزاین به مدیریت حسام سلیمانی آشپزخانه انتقالی و ویژگی‌های آن را بررسی می‌کنیم.

سبک انتقالی یا ترنزیشنال چیست؟

قبل از پرداختن به سبک آشپزخانه انتقالی بهتر است با سبک دکوراسیون انتقالی یا ترنزیشنال آشنا شویم. در دکوراسیون داخلی انتقالی، بین دو سبک مدرن و سنتی تعادل برقرار می‌شود. با استفاده از رنگ‌های خنثی، خطوط ساده، گرما و نور می‌توان تضاد بین این دو سبک را از بین برده و هارمونی زیبایی ایجاد کرد.

همچنین ازطریق تکرار رنگ‌ها و المان‌ها از یک فضا به فضای دیگر جریانی طبیعی ایجاد می‌شود. در سبک انتقالی در دیزاین آشپزخانه هم تعادل بین مدرنیته و سنتی کاملاً رعایت می‌شود.

متریال های پرکاربرد در سبک انتقالی

سنگ گرانیت و چوب از متریال‌های پرکاربرد در سبک انتقالی و از جمله آشپزخانه انتقالی هستند. معمولاً جنس کف‌پوش‌ها چوبی با تن گرم بوده و از کاشی‌های شیشه‌ای مستطیلی استفاده می‌شود. جنس شیرآلات نیکل براق و کاشی‌ها به‌صورت استخوان ماهی کنار هم نصب می‌شوند.

آشپزخانه انتقالی و ویژگی های آن

آشپزخانه انتقالی و ویژگی های آن

در اجرای آشپزخانه انتقالی دو سبک مدرن و سنتی با یکدیگر ادغام شده و سبکی جدید و متعادل خلق می‌شود. در آشپزخانه‌های انتقالی خبری از زر‌ق‌وبرق سبک سنتی و سادگی سبک مدرن نیست و فضای روشن، آرام و وجود فضاهای کافی برای ذخیره‌سازی از ویژگی های دکوراسیون انتقالی آشپزخانه است. پایه پالت رنگ آشپزخانه سبک انتقالی ساده بوده و فضا به‌دور از آشفتگی‌های بصری است. اجرای آشپزخانه انتقالی برای فردی که نمی‌داند از بین دو سبک کدام را انتخاب کند گزینه‌ای بسیار مناسب است. در ادامه ویژگی‌های دکوراسیون انتقالی آشپزخانه را بررسی می‌کنیم.

1. رنگ در دیزاین آشپزخانه به سبک انتقالی

سبک آشپزخانه انتقالی به صورتی است که فضای آن به فضای نشیمن باز می‌شود. طراحان داخلی برای تصمیم‌گیری درباره رنگ ویژگی‌های روشن، تخت و تمیز را مدنظر قرار می‌دهند. هدف از این سبک دستیابی به یک زیبایی بصری خاص و جذاب است. در آشپزخانه سبک انتقالی از رنگ‌های تمیز مانند استخوانی، سفید، آبی، بژ و خاکستری استفاده می‌شود. تناژهای قهوه‌ای نزدیک به رنگ چوب گزینه دیگری برای این سبک هستند. همچنین استفاده از تناژهای آبی برای استفاده به‌عنوان یک رنگ شاخص از دیگر ویژگی های دکوراسیون انتقالی آشپزخانه دارد.

2. آرامش و تمیزی آشپزخانه انتقالی

از دیگر ویژگی های آشپزخانه‌ انتقالی استفاده از خطوط هندسی تمیز و کاربردی برای کابینت‌ها، میز، قالب‌سازی تاج و المان‌های خاص دیگر است. پرهیز از شلوغی سبک سنتی و ساده‌بودن سبک مدرن از مهم‌ترین ویژگی‌های سبک ترنزیشنال است. طراحی و چیدمان فضا به صورتی است که فرد در آن احساس آرامش کرده و تمیزی را در محیط احساس می‌کند.

نورپردازی ویژگی مهم دکوراسیون انتقالی آشپزخانه

3. نورپردازی ویژگی مهم دکوراسیون انتقالی آشپزخانه

همان‌طور که گفته شد آشپزخانه انتقالی سبکی بین دو سبک مدرن و سنتی است. باتوجه‌به اهمیت انواع نورپردازی در طراحی داخلی، در این سبک از سوئیچ‌های دیمر و سنتی، چراغ‌ها و آویزهای توکار استفاده می‌شود. همچنین نورپردازی زیر و داخل انواع کابینت از دیگر ویژگی های دکوراسیون انتقالی آشپزخانه است.

در نورپردازی آشپزخانه‌های انتقالی استفاده از نور طبیعی اهمیت زیادی دارد. یک آشپزخانه با نور طبیعی کافی، نیاز کمتری به نور مصنوعی دارد. درنتیجه افراد حاضر در فضا احساس رفاه و آرامش بیشتری خواهند کرد. رنگ‌آمیزی دیوارها با رنگ سفید و استفاده از ترکیبی از بافت‌های پنبه، کتان، هسین و مخمل در مبلمان و صندلی‌ روشنایی و عمق بیشتری به فضا می‌بخشد.

4. کابینت ها، وسایل و شیرآلات

کابینت‌های سبک انتقالی در دیزاین آشپزخانه باید ساده و به‌دور از حکاکی‌های پیچیده باشند؛ ولی از دستگیره‌های براق برای کابینت‌ها استفاده می‌شود. در آشپزخانه انتقالی کابینت‌ها دارای خطوط تمیز و یکنواختی هستند و فضای سنتی را با فضای مدرن ترکیب می‌کنند.

ترکیب کابینت‌های سفید با دستگیره‌های طلایی در دیزاین آشپزخانه سبک انتقالی تصویری جذاب و متفاوت خلق می‌کند. استفاده از یخچال‌های درب فرانسوی، اجاق‌گاز همراه با اجاق دیواری و مایکروویو، هودهای بالابرنده و ماشین ظرف‌شویی با درب استاندارد از جمله لوازم موجود در آشپزخانه‌های انتقالی هستند. برای شیرآلات نیز شیرهای دارای روکش فولادی ضدزنگ در سبک انتقالی پرکاربرد هستند. 

5. بافت در آشپزخانه انتقالی

با استفاده از متریال‌هایی مانند سنگ مرمر و گرانیت می‌توانید ویژگی های دکوراسیون انتقالی آشپزخانه را در طراحی داخلی مسکونی برجسته‌تر کنید؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان از سنگ مرمر برای دیوارپوش آشپزخانه انتقالی و گرانیت یا سنگ مصنوعی کوارتز برای کانتر استفاده کرد. برای قسمت کفپوش نیز می‌توان از سنگ‌ها در طرح و اشکال مختلف یا سرامیک‌های پرسلان استفاده کرد. ترکیب مناسب این عناصر، شخصیتی جذاب و متفاوت در فضای آشپزخانه خلق می‌کند.

وسائل تزئینی در دیزاین آشپزخانه انتقالی

6. لوازم تزئینی

در آشپزخانه‌های سبک سنتی وسایل تزیینی با زرق‌وبرق‌های فراوان به چشم می‌خورد. در طرف مقابل در سبک مدرن، این پیچیدگی‌ها جایگاهی ندارند و مبنا بر سادگی است. آشپزخانه انتقالی ترکیبی از این دو سبک است و تلاش می‌شود بین دو سبک تعادلی کاملاً مناسب برقرار شود. یکی از ویژگی های دکوراسیون انتقالی آشپزخانه استفاده از وسایل تزیینی ساده با خطوط هندسی جذاب و تمیز است.

به‌طورکلی عناصر سبک انتقالی در دیزاین آشپزخانه عبارت‌اند از:

  • استفاده از خطوط هندسی تمیز و مشخص در طراحی کابینت‌ها، کانتر و سقف
  • نورپردازی در سقف یا بالای پیشخوان به روش سنتی
  • نورپردازی به سبک مدرن و ریسه‌های زیر کابینت‌ها
  • کابینت‌های ساده با دستگیره‌های طلایی
  • تزیینات ساده و محدود
  • استفاده از متریال‌های طبیعی و دست‌ساز با رنگ‌های خنثی
  • پالت رنگی صمیمی، خنثی، طبیعی و تمیز
  • استفاده از نور طبیعی

جمع‌بندی

سبک انتقالی یا ترنزیشنال سبکی منعطف و ترکیبی است که از ادغام دو سبک سنتی و مدرن پدید آمده است. آشپزخانه انتقالی یکی از محبوب‌ترین انواع آشپزخانه در طراحی داخلی است که انتخابی مناسب برای افرادی است که نمی‌دانند کدام سبک را انتخاب کنند.

استفاده از رنگ‌های خنثی و تمیز، خطوط هندسی منظم و ترکیبی از نورپردازی مدرن، صنعتی و سنتی و نور طبیعی برخی از ویژگی های دکوراسیون انتقالی آشپزخانه است. برای سبک انتقالی در دیزاین آشپزخانه تمیزی و حس آرامش در فضا اهمیت زیادی دارد. استفاده از متریال‌هایی مانند سنگ مرمر، کوارتز مصنوعی و سنگ گرانیت برای کانتر و کابینت‌های ساده با دستگیره‌های طلایی از دیگر ویژگی‌هایی است که در آشپزخانه سبک انتقالی می‌بینیم.

گروه طراحی داخلی آرت دیزاین با مدیریت حسام سلیمانی بهترین طرح‌ها و سبک‌های دکوراسیون داخلی را طراحی و اجرا می‌کند. احترام به نظر و سلیقه کارفرما، پیروی از استانداردهای طلایی طراحی داخلی و زیبایی‌شناسی از جمله دلایل موفقیت گروه آرت دیزاین است. برای مشاوره در زمینه طراحی داخلی و کسب اطلاعات بیشتر به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضد اسپم *Captcha Plus loading...

Close Menu